Notariusz i akty notarialne, gdzie jak i z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść śpiesznie i gładko. W praktyce okazuje się, że warto przeznaczyć nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej by nie trafić na nieprzewidziane trudności czy także pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeśli chcesz zostać inwestorem w domów i mieszkań to w większości będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał około tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. Prócz tego wszelkie umowy zawierane były z reguły w różnych terminach co wymagało adekwatnego ustawiania dnia aby nie okazało się, że jakieś spotkanie czy również wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. kontrahenta z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od przykładowo. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zauważ, że udział w samych umowach deweloperskich przy przykładowo. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnych okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to niemal 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: mniej więcej 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów majątkowych. A co z prowadzeniem firmy i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszak to są właśnie rzeczy na które muszę posiadać najwięcej czasu.

Wyjściem dla mnie okazało się powołanie przedstawiciela, który zawierał umowy o informacji z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na podstawie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Być może takie rozwiązanie będzie także odpowiednie dla Ciebie? Wszystko uzależniony jest od skali działalności, no i z całą pewnością od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% testom nad treścią zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeśli już interesuje Cię temat działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a też Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Niemniej jednak od czego rozpocząć i co zrobić ażeby dobrze wybrać kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny , a dodatkowo na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej kilka zasad, które mogą ułatwić Inni ludzie zorientowanie się w tym problemach.

Podczas sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich błędy. Różny może być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Ma możliwość zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, niemniej jednak może zdarzyć się także: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy również błędne zsumowanie udziałów w gruncie, itd.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, nieproste do naprawienia , a oprócz tego… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając domu zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie w każdej chwili jest zwyczajną formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto zatem przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego żeby zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz intencja kupić dom na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup lokalu mieszkalnego mieszkalnego od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wybrać właściwego notariusza? Zacznijmy od samych podstaw. Warto zastanowić się, czy to takie istotne, ażeby posiadać ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest mieć nawet wiele zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe sposobności by ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeżeli w jednej kancelarii będzie tłok, to może się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze mają większe niż inni ich koledzy praktykę w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza całkiem dobrze będzie zawrzeć umowę spółki a u innego podpisywać np. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być również osobą w szczególności godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Tylko w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, w szczególności tych bardziej trudnych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wyselekcjonować takiego notariusza, który będzie gotowy by zrobić dla Ciebie akt notarialny też w niestandardowych godzinach. Ma możliwość się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie np. tylko w sobotę po południu, a nie każda niekosztowny notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wtedy gdy sprzedawane są nieruchomości będące współwłasnością wielu ludzi – np. kilkudziesięciu. W większości wypadków są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są ewidentne opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. Jeżeli zatem masz intencja zakupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać własnej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Kobiety i mężczyźni kancelarii będziesz mógł skupić się na bardzo poważnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak znaleźć samą kancelarię czy także gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Uprzednio postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu informacji w czytelny sposób. Podaj indywidualne informacje oraz dodatkowo dane drugiej strony umowy, dane domów i mieszkań – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz także wszelkie ważne warunki umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Więc jeżeli już to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą adekwatnej ilości kasy. Z pewnością znacznie wygodniej będzie, jeżeli będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli już jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a wyłącznie go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie odpowiednio starannie kontrolować informacji odczytywanych słów.

Muszę je zwyczajnie widzieć.

Jeżeli masz identycznie, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj prawie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten metodę znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie ewentualny błąd.

Jakie informacje warto priorytetowo uważnie sprawdzić? Szczególnie szczegółowo sprawdź własne dane osobowe, informacje domów i mieszkań, cenę dystrybucji Oraz termin zapłaty. W trakcie czytania aktu notarialnego sprawdź też uważnie informacje konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny domów i mieszkań.

No i wreszcie bardzo ważne: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie sugestie, jeżeli już już nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy także konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego koniecznością. Musi on też upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkiem świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

W trakcie sprzedaży własnego domu Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku by kupujący mógł wyprodukować przelew, ale okazało się, że zauważając na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował zatem, że spotkają się za godzinę i wtedy wykona przelew. W tym momencie Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował zatem żeby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Kontrahent wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można natomiast łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że ma dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby po prostu… pójść w własną stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy kompatybilne z faktami. O ile umawiasz się, że kupujący zapłaci Ludzie inni ludzie najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Dosłownie o ile macie plan udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz zdobyć dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Leave a Comment